in.Lab BLOG
поради

Як запровадити технологію BIM в будівельній компанії? Частина 3

🌿 Продовжуємо серію статей про запровадження технології BIM на будівництві. В першій статті ми знайомилися з темою та власними потребами, а також порадами з реалізації першого пілотного проекту. У другій статті ми обговорювали вибір програмного забезпечення та те, як варто піклуватися про співробітників під час переходу до BIM технологій. Якщо ви не читали попередні статті - радимо розпочати з них. 

🍃Етап 5 - чітко визначте обов'язки


Майже кожен проект виконується групою людей з різним досвідом, очікуваннями та способом мислення. Щоб разом досягати спільної мети, необхідне розуміння того, що від кого потрібно.


Загальні правила.

В коло обов'язків працівника мають входити не лише самі завдання, але й якість виконання і час, в який він має вкластися. Щоб досягти взаємного порозуміння, також варто домовитися про те, яким чином необхідно перевіряти прогрес та звітувати про результати. Статус роботи необхідно перевіряти протягом усього проекту, таким чином в разі відхилень або негараздів можна своєчасно вжити заходів для виправлення ситуації.

Хто за що відповідає?
У всій будівельній індустрії різні компанії мають різні назви посад, коли справа стосується роботи з BIM. Це може бути, наприклад, BIM-інженер, BIM-архітектор, BIM-модельєр, «Head of BIM», «BIM Champion», або BIM-координатор і BIM-менеджер, на яких ми зупинимося нижче. Важливо не ім'я, а взаєморозуміння завдань і обов'язків. Для цього не існує єдиного стандарту, тому кожна компанія/проект має адаптувати його до своїх потреб.
Розглянемо кілька прикладів із ключовим персоналом, що працює з BIM на об'єкті:

Завдання BIM-координатора в компанії підрядника суттєво відрізнятимуться від завдань у проектній компанії. Приклади його обов'язків як підрядник:
  • керування цифровою моделлю;
  • міждисциплінарна координація;
  • підготовка проектно-кошторисної документації для проведення робіт;
  • контроль якості та доопрацювання моделей;
  • підготовка виконавчої документації;
  • підтримка персоналу у роботі з BIM-моделями;
  • навчання будівельників використання моделей та програмного забезпечення;
  • взаємодія з кошторисниками, планувальниками, постачальниками, субпідрядниками та замовником.

BIM-менеджер іноді називають BIM-координатором з великим практичним досвідом. Буває, що ці ролі перетинаються. У компанії-підряднику може мати такі обов'язки:
  • координація проектувальників у використанні технології BIM для проектів проектування та будівництво;
  • підтримка та управління координаторами BIM на будівельних майданчиках;
  • створення документа BEP - BIM Execution Plan - опис методів роботи всередині компанії;
  • підвищення обізнаності щодо використання технології BIM у всій організації з належним навчанням та передачею знань;
  • супровід тендерного відділу під час проведення торгів у нових проектах.

Менеджер з проектування керує процесом проектування та виконує ключові завдання, пов'язані з використанням технології BIM в організації:
  • рішення про BIM-цілі проекту та необхідних вимог до моделювання;
  • проведення першої стартової BIM-наради з учасниками відповідного будівельного процесу;
  • активне використання моделі під час нарад та для управління процесом проектування;
  • візуальний огляд моделі для проведення поточних проектних робіт;
  • перевірка поновлення моделей за планом (наприклад, раз на тиждень);
  • контроль стану проектування відповідно до узгодженого графіка.

Координатори часто змушені брати на себе більше завдань на будмайданчику, коли відбувається перехід від 2D до 3D та відмова від креслень. Це пов'язано з тим, що робітники, особливо на ранніх етапах, не знають, як використовувати 3D модель для зняття розмірів. Також може статися так, що у ПЗ не все можна точно виміряти в моделі. Тому на початку проекту (і навіть на етапі тендеру) необхідно разом узгодити, які завдання та обов'язки координаторів та скільки їх потрібно на будівельному майданчику.

Розуміння обсягу завдань допоможе швидше визначити, скільки та яких фахівців потрібно вашій компанії для повноцінної роботи у BIM. Наприклад, можна припустити потребу в 1 BIM-менеджері, 2 BIM-координаторах, 2 проектувальниках, 2 BIM-інженерах і т.д. і планувати роботу, виходячи з цих даних.

🍃 Етап 6 - Вчіться на чужих помилках


Як сказала Елеонора Рузвельт: «Вчіться на чужих помилках. Ви не можете прожити досить довго, щоб зробити їх усі самостійно». Варто зважити на цю пораду і при впровадженні BIM у своїй компанії.

Робота з BIM на будмайданчику та впровадження цієї технології, хоч і може здаватися чимось новим, насправді вже кілька років використовується у різних куточках світу. Тому, на щастя, не всім доведеться проходити все з самого початку і допускати одні й самі помилки.

🍃 Використовуйте насамперед досвід інших компаній та організацій.
В інтернеті є море інформації, присвяченої виконанню проектів з використанням BIM. Однак найскладніше завдання сьогодні це знайти потрібну якісну інформацію. На жаль, багато компаній показують тільки те, що:
– їм хочеться показати, бо не хочуть ділитися своєю ключовою інформацією з іншими.
– далося добре – бо мало хто любить визнавати помилки.

Тому завжди перевіряйте дані, які ви знайдете в інтернеті. І обов'язково звертайте увагу на дату публікації – інформація старша за три роки швидше за все буде неактуальною через швидкість розвитку технології BIM.

Якщо вас зацікавив конкретний проект – добрим підходом буде запит інформації безпосередньо у людей, які її публікували. Є ймовірність, що вони зробили кілька презентацій на конференціях, а якщо ні – прямий контакт у LinkedIN може творити чудеса. Багато людей, якщо їх запитати безпосередньо, охоче діляться своїми знаннями, спілкуючись з вами особисто.

Ще один спосіб навчатися на чужих помилках – брати участь у конференціях та вебінарах. Щоправда, знову ж таки може виникнути ситуація, що у самій презентації показані лише переваги і хороші сторони. Але в цьому випадку набагато простіше підійти до людини після лекції і задати питання, що хвилюють вас.

🍃Зверніться до фахівців.
Для впровадження BIM у вашій організації, можливо, варто проконсультуватися з експертами щодо ваших особливих потреб. Це означає, що варто звернутися не до стандартного курсу з основ BIM або даного ПЗ, а зв'язатися з компанією/людиною, яка проводить навчання, та запитати про індивідуальний підхід до питань, які нас дійсно цікавлять. У цьому випадку варто зосередитись на одній або двох проблемах.

Наприклад:
  • Оцінка вартості – впровадження BIM у процес торгів.
  • Використання BIM на будівельному майданчику у проекті «без креслень».
  • Відображення та оновлення графіка будівництва у технології BIM.

Приймаючи рішення звернутися до фахівця, дуже важливо, щоб ми повністю довіряли цій людині. Ви повинні перевірити його кваліфікацію та досвід. Консультант повинен мати практичні знання щодо організації подібних процесів у минулому. Після перевірки людини чи компанії, з якою ми хочемо співпрацювати, варто запланувати попередню зустріч, на якій можна обговорити свої очікування, погодити кількість часу, а також бюджет та якість послуг. Про метод SMART у постановці цілей ми писали у першій частині серії статей.

🍃Етап 7 – створіть необхідну документацію


🍃Комунікація - одна з найважливіших речей, про які вам потрібно подбати у вашій компанії. Розуміння очікувань, обов'язків та вимог усіма учасниками будівельного процесу – вирішальне у досягненні успіху та запланованого рівня впровадження технології BIM. І тому створюється документація.

До кожного проекту потрібно підходити індивідуально. Може виявитися, що для деяких із них потрібні лише базові документи (типу BEP або BIM Manual), а для інших потрібно підготувати більше.
.
Найпопулярніші практики за видами та змістом документації:

BEP (BIM Execution Plan) - план, що визначає цілі та способи використання технології BIM в організації.

BIM Manual – визначає принципи роботи з BIM на конкретному проекті. Зазвичай складається з 2 частин: 1-а містить загальний, стандартний опис роботи з BIM у компанії, а 2-а - інформацію щодо конкретного проекту.

Документ управління мультидисциплінарною моделлю - в ньому описують процедури роботи з моделлю.

Порядок використання платформи CDE (Common Data Environment) та комунікації у рамках проекту.

У межах перелічених вище або окремими документами опишіть ключові процедури, наприклад:
  • Як додати дані в модель .ifc або додати часові конструкції в 3D-модель, наприклад, риштування або опалубку.
  • Як оброзмірювати об'єкти.
  • Як створити специфікації із 3D-моделі.
  • Шляхи комунікації з клієнтом та іншими учасниками проекту такими як поставщики чи субпідрядники.
  • Як використовувати "BIM кіоски" безпосередньо на будівництві.

А ще пам'ятайте про важливе:
  • Кожен документ або процедура мають бути адаптовані до проекту - метод «copy-paste» в даному випадку не працює.
  • Спростіть описи та залиште у документі лише те, що необхідно та актуально. Пам'ятайте, що цими методиками користуватимуться люди з різним досвідом.
  • Якщо щось не потрібно – не робіть! Зменшіть кількість документів до необхідного мінімуму.

Документи та технологічні процеси мають бути "живими", тобто регулярно модифікуватися залежно від потреб та можливих покращень.

Заключна четверта частина статті за посиланням.