in.Lab BLOG
поради

Як запровадити технологію BIM у будівельній компанії? Частина 1

🌿В цій серії статей ми ділимося порадами з впровадження BIM від Конрада Наборчика (Konrad Naborczyk) заснованими на його особистому досвіді роботи проектувальником, а згодом підрядником будівельної компанії.

Звісно, описані нижче рекомендації це не єдино правильний шлях, і він не вирішить усіх проблем. Адже кожна організація та проект індивідуальні, мають свої вимоги та можливості. Однак починати із чогось все рівно треба.

10 пунктів, на яких потрібно зосередитись, щоб почати застосовувати BIM у будівельній компанії:
  1. 🍃Визначте предмет і свої потреби (у цій статті)
  2. 🍃Виконайте пілотний проект (у цій статті)
  3. 🍃Виберіть програмне забезпечення (частина 2)
  4. 🍃Піклуйтесь про людей (частина 2)
  5. 🍃Чітко визначте обов’язки (частина 3)
  6. 🍃Вчіться на чужих помилках (частина 3)
  7. 🍃Оформіть необхідні документи (частина 3)
  8. 🍃Підписуйте добре продумані контракти (частина 4)
  9. 🍃Залучайте всі зацікавлені сторони (частина 4)
  10. 🍃Визначтесь і будьте послідовними (частина 4)


🍃 Етап 1 Визначте предмет і свої потреби


Для цього необхідно відповісти на такі запитання:

Що таке BIM і чим він відрізняється від традиційного виконання проекту?

BIM суттєво відрізняється від традиційного методу проектування. Можна сказати, що ми будуємо об'єкт чи структуру двічі: спочатку у 3D, а потім у реальності. Хоча 3D-проекти існують вже давно, з BIM вся інформація, необхідна для будівництва, включається до моделі з мінімальною кількістю креслень. Таким чином, в першу чергу для того, щоб впровадити BIM у будівельній компанії, необхідно змінити свій спосіб мислення (і це найскладніша частина).


Яких цілей та результатів ви хочете досягти?

У найближчі роки вся будівельна галузь почне використовувати технологію BIM. Тому чим раніше ви почнете впроваджувати її в себе, тим швидше напрацюєте необхідні знання і станете конкурентоспроможнішими на ринку.

Поширена помилка - надто завищені очікування щодо технології BIM, особливо з самого початку. Багато людей розчаровуються через кілька місяців, помічаючи, що робота з BIM займає стільки ж чи навіть більше часу, ніж виконання проектів за допомогою старих методів, до яких усі звикли. Хоча є цілком нормальним витрачати трохи більше часу на опанування чогось нового.

Тому важливо чітко та реалістично визначити свої вимоги. У разі першого проекту найкраще починати з менших цілей та очікувань. Наприклад:
🍃Вдасться усунути колізії на об'єкті.
🍃Вдасться перевірити, що в компанії працює добре, а що потрібно покращити.
🍃Компанія стане більш конкурентоспроможною на ринку.
🍃Поліпшиться якість комунікації за проектом.

Цілі мають бути чіткими та зрозумілими. Їх можна конкретизувати, використовуючи метод S.M.A.R.T. (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound - конкретний, вимірний, досяжний, релевантний, прив'язаний до часу). Наприклад, можна переписати першу ціль із прикладу наступним чином: «Протягом усього проекту ми усунемо не менше 75% колізій з арматурою на об'єкті».

Лише після цього можна переходити до пілотного проекту.

🍃Етап 2 – Виконайте пілотний проект



Виберіть, який проект ви створюватимете в BIM. Це допоможе побачити всі плюси та мінуси впровадження технології. Пілотний проект має бути ні надто складним, ні надто великим – потрібно буде вирішувати нові завдання та навчатися, не ризикуючи надто великими грошима й часом.

Можна виділити один об'єкт або розділ із усього проекту та запустити його в BIM. Або побудувати об'єкт одночасно за двома технологіями: BIM та традиційною. Це дасть змогу порівнювати результати та поступово звикати до нового методу роботи.

Вибираючи проект, зосередьтеся лише на кількох його елементах, у яких ви бажаєте впровадити BIM. Наприклад, на якісній 3D BIM-моделі, що містить всю необхідну для будівництва інформацію з мінімумом креслень. Додати 4D (час) та 5D (гроші) варто пізніше, коли вже буде досвід роботи в BIM.

Рішення про пілотний проект заздалегідь погодьте з командою, оскільки новий метод внесе зміни в роботу багатьох людей.

Потім складіть бюджет. Для його розрахунку врахуйте такі витрати:
🍃Програмне забезпечення.
🍃Обладнання: мобільні робочі станції, планшети та інше обладнання.
🍃Нові співробітники, навчання персоналу, зовнішні консультанти.
🍃Додатковий час для спілкування з проектувальниками.
🍃Можливі додаткові роботи, пов'язані із взаємодією з субпідрядниками та постачальниками.

Сплануйте графік. З самого початку врахуйте, що проект може розширитись, вплинувши на графік будівництва. Вкажіть, коли ви очікуєте отримати готові та затверджені креслення за проектом, включаючи час, необхідний для внутрішнього контролю документації, замовлення та доставки матеріалів.

Пам'ятайте, що проектування з використанням BIM може зайняти стільки ж чи навіть більше часу, ніж проектування традиційним способом. Однак перевага BIM у тому, що у разі внесення змін вони будуть виконуватися набагато швидше, і більшість колізій буде виявлена вже на етапі 3D-моделі.

Далі можна братися до 3 кроку – вибору програмного забезпечення. Продовження статті за посиланням.