in.Lab BLOG
теорія grasshopper

Як працює алгоритм метаболів?

🌿Одним із алгоритмів, що доволі часто використовують архітектори та дизайнери - це алгоритм метаболів. Про нього сьогодні і поговоримо. А якщо ви не читали нашу статтю про Атрактори рекомендуємо ознайомитись і з нею також.

Метаболи - це сфери, що утворюються з кіл, що лежать у трьох площинах. За допомогою алгоритмів Grasshopper ці сфери імітують краплі рідини та її поверхневий натяг (фізичне явище, коли сили тяжіння між молекулами на поверхні рідини утримують їх від руху за її межі).

Пояснимо це на прикладі краплі води, що крапає з крана. Перш ніж впасти, вона набирає воду, формуючи кульку. І лише коли стає надто важкою, щоб триматися, - падає. Це і є принципом дії поверхневого натягу. Його також можна побачити на прикладі водомірок (комах, здатних бігати по воді), порошинок та інших предметів, що тримаються на поверхні рідини.
Застосування алгоритму метаболів насправді обмежене лише вашою фантазією. Наприклад, Zaha Hadid Architects створили з його допомогою форму будівлі Galaxy SOHO.
А в 2013 в рамках студентського воркшопу ми розробили параметричні лавки для КНУБА - Metaball Benches.
В архітектурі такий алгоритм дає ефект простору, що перетікає. У Grasshopper з його допомогою можна створити анімацію сфер, що розлітаються. Потім простежити всі стадії їх переміщення і вибрати для себе найбільш вдалий варіант.
Приклад такої анімації у 2012 році ми використали для інтерактивної інсталяції у КНУБА.
Однією з переваг алгоритму метаболів у Grasshopper є те, що в процесі його роботи можна відразу створювати перекриття. Після того, як знайдено бажану форму, модель можна використовувати для подальшої розробки планування. Або деталізації, якщо це об'єкт інтер'єру.
За допомогою алгоритму можна створювати 2D метаболи, якщо потрібна не сферична модель, а поверхня (стіл, полиця або перекриття). У такому разі використовується коло, що лежить в одній із трьох площин, з яких складається 3D модель.