in.Lab BLOG
теорія

Що таке LOD і навіщо він потрібен?

🌿LOD - Level of Development (рівень опрацювання моделі) - це поняття, з яким одного разу доведеться познайомитися всім, хто має намір працювати в BIM. Дехто розшифровує LOD як Level of Detail - рівень деталізації моделі, але ми дотримуємося офіційного, першого варіанту.

Отже, навіщо LOD взагалі потрібен? Як ви знаєте, принцип BIM базується на тому, що модель будівлі складається з елементів, що володіють інформацією. Важливо розуміти, що елементами BIM можуть бути не тільки звичні нам 3D-моделі, а й цифрові або графічні дані. Наприклад, циклограма будівництва будівлі - теж елемент BIM. Час, гроші, життєвий цикл будівлі - це все елементи BIM.

Відповідно, виникає проблемка: різні проектувальники по-різному пропрацьовують "глибину" графічної або цифрової інформації. Природно, що це потрібно було якось упорядкувати, наприклад, для укладання договорів на виконання проектних послуг. Для цього якраз і створили LOD різних рівнів.

Існує LOD 100, 200, 300, 350, 400. Дехто виокремлює LOD 500, але в документі-керівництві bimforum він підписаний "not used".

Що означають ці цифри? Наведемо приклади:
🔸при LOD 100 - концептуальна модель;
🔸при LOD 200 - модель без високої деталізації, але з необхідними габаритами;
🔸при LOD 300 - модель уже відповідатиме реальності (розміри, параметри);
🔸при LOD 350 - у моделі позначені конструктивні елементи і різні системи;
🔸LOD 400 - передбачає наявність всієї необхідної інформації для виготовлення елемента.

Нижче показуємо приклад визначення LOD для мурованої стіни з документа LOD Spec 2019 For Building Information Models, який ви можете завантажити і ознайомитись на сайті bimforum.org/lod
І ще один приклад з каркасом підлоги (дерев'яні ферми підлоги) з того ж документа LOD Spec 2019.