in.Lab BLOG
2022-10-28 18:00 поради

Як запровадити технологію BIM в будівельній компанії? Частина 2

🌿Наступним кроком до впровадження BIM у вашій компанії буде вибір програмного забезпечення.
Початок статті з першими двома пунктами про визначення своїх потреб та запуск пілотного проекту читайте за посиланням.

🍃Етап 3 - вибір програмного забезпечення


Вибрати правильний софт досить складно. Адже кожна програма має свої плюси і мінуси, хоча розробники програмного забезпечення запевняють, що можуть вирішити будь-яку проблему. Крім того, підрядники певною мірою залежать від софту, який використовує проектувальник. Було б чудово мати єдину систему програмного забезпечення задля запобігання втрати даних при передачі файлів, але це утопія і в реальності різні конструкторські бюро використовують різні програми. Інше питання – вимоги клієнта та тип проекту, до якого ми завжди повинні підходити індивідуально.

🍃Обираючи програмне забезпечення зверніть увагу на такі аспекти:

Вимоги клієнта або інвестора. Зазвичай, до кожного проекту потрібно підходити індивідуально. У Норвегії, наприклад, державна організація, яка відповідає за будівництво автомагістралей, вимагає використовувати у своїх проектах BIM Level III: все має бути позміщене в одніу модель, включаючи технічну документацію кожного окремого елемента. У той час як у іншої організації вимоги можуть бути набагато простішими.

Плани та амбіції щодо BIM у вашій компанії. Вони можуть бути на тому ж рівні або перевищувати вимоги клієнта. Подумайте, чого ви хочете досягти? Просто задовольнити вимоги клієнта та реалізувати проект із найменшими витратами, чи інвестувати у розвиток організації та поставити собі вищу планку? Часто інвестор просто хоче, щоб проект був виконаний із мінімальними витратами та вимогами до якості. Навіть у цій ситуації рекомендується впровадити BIM на будівельному майданчику та протестувати його для розвитку вашої компанії.

Тип проекту. Залежно від того, чи це буде великий інфраструктурний проект завдовжки кілька кілометрів чи офісна будівля, ваші потреби будуть різними. Окреме програмне забезпечення буде по різному працювати з різними типами проектів, тому потрібно вибрати те, що найбільше відповідає вашим вимогам.

Можливості програмного забезпечення. Поставте собі запитання: що вам потрібно? Може, буде достатньо лише програми, що дозволяє відкрити файл із моделлю та прочитати дані (наприклад, Autodesk Viewer)? Або вам потрібно відредагувати та наповнити файл новими елементами, наприклад, тимчасовими конструкціями, пов'язаними з технологією робіт? Одне з рішень – купити одне програмне забезпечення у кількох версіях. Наприклад, будівельникам, які використовують BIM на будівництві, не потрібні всі доступні функції, на відміну від людини, яка займається підготовкою та плануванням робіт.

Бюджет та час для впровадження технології BIM у вашу організацію та проект.
Незалежно від того над роботою якого масштабу ви будете працювати, у вас завжди має бути певна сума грошей для покупки програмного забезпечення, а також час для впровадження його в проект.

Якщо з вибором програмного забезпечення ви стикаєтесь вперше, то додатково у нас в блозі можете ознайомитись зі статтею про софт для архітекторів, де описана основна інформація про відповідну програму та посилання на завантаження.

🍃Система управління файлами та документами.
Після того, як ви визначилися, в якому BIM софті працюватимете, необхідно створити систему управління файлами та документами (Common Data Environment). Вона забезпечуватиме комунікацію всередині компанії та доступ до даних та технічної документації всім учасникам будівельного процесу:

  • Всередині вашої компанії - знадобиться надавати доступ до документації не тільки людям, які працюють на будівництві, але часто і тим, хто знаходиться в головному офісі. На будмайданчику важливо дбати про «кіоски BIM» - це місця, обладнані комп'ютером з програмним забезпеченням та принтером, часто розміщеним в окремому контейнері, яким можуть користуватися будівельники безпосередньо на будівельному майданчику.

  • Конструкторське бюро – за умови, що це проект «проектування та будівництво». Зазвичай, у проектувальників своя система управління документами. Можна спробувати адаптуватися до неї або вимагати іншого рішення для вашого проекту.

  • Інвестор – багато залежить від вимог замовника. У разі відсутності типової креслярської документації інвестор повинен як мінімум мати доступ до останніх 3D-моделей і технічної документації.

  • Субпідрядники – отримують не традиційні креслення, а 3D-моделі, на основі яких мають провести оцінку та тендер на роботи. Далі їхнє завдання – розробити «виконавчу» версію документації, яку вони будуть використовувати на будмайданчику. Визначте, як ви взаємодіятимете з субпідрядниками і чи є у них необхідне ПЗ. Також переконайтеся, що їхні співробітники зможуть правильно знайти та прочитати потрібну їм інформацію.

  • Постачальники – це відноситься, наприклад, до опалубки. Постачальники зазвичай чекають на 2D-креслення у форматі .dwg, рідше – .ifc. Важливо стежити за тим, щоб вони постійно використовували оновлену технічну документацію.

Варто зазначити, що, на жаль, не існує єдиного правильного рішення щодо вибору системи документообігу для компанії. Часто доводиться використовувати кілька різних програм під різні завдання, щоб дати доступ до даних усім залученим сторонам з різних компаній. 


🍃У скільки обійдеться програмне забезпечення для BIM у вашій будівельній компанії?

Оскільки купівля ПЗ - це великі інвестиції з огляду бюджету, і часу, необхідно чітко скласти вимоги до софту. При виборі програмного забезпечення на його вартість впливатимуть різні фактори:

  • Кількість ліцензій. Скільки ліцензій потрібно? Скільки людей використовуватиме цю програму?

  • Тривалість ліцензії. Це буде разова покупка ліцензії? Деякі постачальники пропонують довічну ліцензію та щорічну плату за технічну підтримку або оновлення. Чи все ж таки тимчасова підписка? Можна придбати ліцензію на певний час, наприклад, на рік. Або на час роботи над конкретним проектом – наприклад, 25 місяців, з можливістю продовження.

  • Ліцензія на одного користувача або «плаваюча» ліцензія, яку можна використовувати на різних комп'ютерах?

  • Технічна підтримка протягом терміну дії ліцензії. Хочете і чи готові ви платити більше, щоб отримати технічну підтримку протягом певного часу?

  • Чи потрібно надавати інвестору певну кількість ліцензій? Якщо так, то достатньо програми для перегляду (частіше безкоштовної) або вам потрібно придбати повну ліцензію на ПЗ?

  • Планшети, мобільні телефони - чи можете ви відкрити та встановити програмне забезпечення на цих пристроях? Чи потрібна вам окрема версія програми, щоб мати можливість використовувати BIM на будівельному майданчику?

Після того як ви відповіли на всі ці питання, можна приступати до підрахунків вартості ПЗ. Якщо ваші потреби відрізняються від того, що пропонує розробник, можна звернутися до нього і дізнатися, чи можливе надання доступу до програмного забезпечення на ваших умовах.

🍃Тестування програмного забезпечення та технічна підтримка.
Більшість розробників пропонують 30-денний пробний період. Варто протестувати софт перед покупкою, оскільки корисно перевірити, чи відповідає дане ПЗ вашим очікуванням і вимогам. Заодно можна зрозуміти, як працює служба підтримки софту у разі необхідності.

Не зайвим буде й замислитись про курси. Перед покупкою уточніть, чи можете ви розраховувати, наприклад, на одноденний вступний курс, технічну підтримку протягом певного періоду або допомогу в інсталюванні. Питання нічого не вартує і може значно покращити початковий етап роботи з цією програмою.

🍃Технології VR, AR та MR.
Технології VR (віртуальна реальність), AR (доповнена реальність) та MR (змішана реальність) все частіше використовуються у проектуванні та на будівельному майданчику. При виборі програмного забезпечення варто перевірити, які з них підтримують використання перерахованих вище технологій. # nbsp;

🍃Етап 4 - Піклуйтеся про людей


Люди – найбільша цінність будь-якої організації. Саме співробітники створюють компанію та впливають на її функціонування. Однак навіть найкращий персонал потребує правильних орієнтирів та добре продуманої стратегії. Правильна людина потрібна у правильному місці. Під «правильною людиною» ми маємо на увазі когось, хто відкритий для нових технологій та саморозвитку. Це не означає лише молодих людей – все залежить від ставлення. Здається, що поєднання досвідчених співробітників із молодшими інженерами — гарне рішення. Молоді люди зазвичай охочіше використовують BIM на будівельному майданчику та можуть підтримати досвідченіших, які, у свою чергу, можуть навчити молодших колег багатьом практичним речам, пов'язаним із самим будівництвом.


Нові технології змушують співробітників, разом з їхніми основними завданнями та обов'язками, адаптуватися до змін та нової реальності. А нова реальність передбачає використання технології BIM на різних етапах проекту, включаючи тендери, підготовку робіт та графіку робіт, управління фінансами, контакт як із інвестором, так і з іншими учасниками будівельного процесу, замовлення матеріалів чи безпосередньо будівельні роботи.

🍃От як змінюється реальність для людей, які працюють на традиційних посадах у будівельній компанії в епоху BIM:

Начальник ділянки та керівник проекту – їм доводиться працювати не зі звичними кресленнями в альбомі, а з моделлю. Люди на такій посаді повинні вміти знаходити та читати потрібні їм дані з BIM моделі.

Менеджер по проекту – відповідає за зв'язок із проектувальником та забезпечення належної якості цифрової проектної документації. Така людина також є сполучною ланкою між конструкторським бюро та будівельним майданчиком. Завдання менеджера – підтримувати добрий рівень комунікації, яка здебільшого здійснюється з використанням моделей .ifc. Керівник проекту також має підготувати грамотний договір із проектувальником, у тому числі на виконання проекту з використанням технології BIM.

BIM-менеджер/координатор – зазвичай це абсолютно нова посада в організації, яка тільки впроваджує BIM. Варто зазначити, що BIM-менеджери, які працюють на будівельному майданчику у виконавчій компанії, матимуть відмінні завдання, ніж ті, що працюють на аналогічній посаді у проектному бюро. Більшість завдань включає підтримку менш досвідченого персоналу в технології BIM, а також управління моделлю і даними в проекті.

Геодезист – людина на цій посаді давно користується моделями, тому геодезисти не помітять суттєвих змін. Однак використання технології BIM та робота без креслень вимагає від них більшої залученості, особливо на початковому етапі проекту. Коли співробітники не впевнені в даних у моделі або правильності знятих розмірів, вони часто просять геодезистів відзначити і перевірити, наприклад, точки будівництва або роботи. Цей факт варто враховувати під час проведення торгів та розрахунку кількості геодезистів, необхідної для ведення проекту.

Інженер, який працює з технологією будівництва та графіком робіт – до цього часу вони працювали «окремо», за відомими тільки їм програмами. Їм також необхідно навчитися працювати з моделлю, а у разі планування роботи – додавати часові конструкції до 3D-моделі. Коли доходить до графіка, необхідно використовувати модель і розуміти всі наступні етапи будівництва. І, можливо, як поєднувати BIM-моделі з графіком, створюючи 4D.

Інженер з якості – більше немає паперової форми документації з якості – тепер вона зберігається у «хмарі». Співробітник, який працює на цій посаді, відповідає за її архівування в системі або безпосередньо в BIM-моделі, прив'язуючи документи до конкретних елементів.

Спеціаліст з охорони праці – використовуючи BIM-технології, у тому числі візуалізацію, така людина може помітити можливі ризики та небезпеки, а потім у доступній та зрозумілій формі донести їх до співробітників. З цієї причини йому слід вивчити орієнтацію моделі та подання різних етапів будівництва.

Інженер-тендерник – традиційно використовував фіксовані електронні таблиці, куди вносив значення, необхідні для підготовки тендеру за проектом. У вік технологій BIM учасник тендеру повинен використовувати моделі і знати, як «витягувати» необхідні дані. З іншого боку, у довгостроковій перспективі він має прагнути поєднати електронну таблицю з моделлю BIM.

Прораб та будівельник - проект без креслень - це великий виклик для досвідчених будівельників, які звикли до того, як вони працювали раніше. Іноді є побоювання, що зрештою вони скажуть: «Без креслень будувати не можна». Однак важливо пояснити, чому ви хочете використовувати технологію BIM на будівельному майданчику, які переваги вона дає, і довести, що це єдиний підхід, якому слідуватимуть усі будівельні компанії. Зазвичай, завдяки гарному спілкуванню та відповідному навчанню в компанії, працівники не опираються новим технологіям, а навіть ставляться до них позитивно.

Контролер проектів – це менш очевидна позиція у цьому списку, оскільки контролер займається переважно фінансовими питаннями. Однак людина, яка працює на цій посаді, повинна знати, крім іншого, як працює система управління даними та документацією або де можна знайти поточний статус проекту.

🍃Навчання персоналу та службовців.

Через індивідуальні обов'язки кожного співробітника потрібні різні знання BIM. Наприклад, контролеру проекту не обов'язково знати, як створювати специфікації для будівництва, а будівельнику – як керувати файлами IFC.

Для максимально ефективного навчання людей виконайте такі дії:

  • Виберіть ключових працівників для впровадження технології BIM у вашій компанії. # nbsp; Це може бути BIM-менеджер, особа, відповідальна за BIM в організації, або менеджер з проектування. В ідеалі потрібно вибрати 2-3 людини, завданням яких було б досягти високого рівня знань через навчання, курси, конференції, самоосвіту.

  • Ключові працівники разом зі своїми керівниками вирішують, кому ще зі співробітників необхідно пройти навчання, і, що більш важливо, ЯК це слід робити. Деяким співробітникам слід записатися на курс, який дасть їм конкретні знання, наприклад, з використання конкретного ПЗ. Якщо у вашій компанії багато таких людей, можна провести корпоративне навчання або залучити зовнішніх консультантів. Це, ймовірно, коштуватиме дорожче, але ви зможете адаптувати формат навчання під свої потреби.

  • Використовуйте власні ресурси. Наприклад, BIM-менеджер або менеджер з проектування вашої компанії може провести для решти співробітників вступний курс на тему «Що таке BIM і чому ми повинні його використовувати», «Як відбувається координація в проекті за допомогою технології BIM» або конкретніше, наприклад, «Створення специфікацій для будівельного майданчика».

  • Створіть середовище навчання та саморозвитку у вашій компанії. Дуже важливо чітко донести до всіх співробітників, чому було прийнято рішення про впровадження BIM, підкреслити його переваги і розповісти про нюанси. А також пояснити, що це єдиний шлях у майбутнє.

Продовження статті за посиланням.